Drodzy Rodzice,
Doświadczamy nowej sytuacji, z uwagi na jej zasięg, być może najtrudniejszej w naszych czasach, ale to nie jest czas wakacji, to czas sprawdzenia zdobytych umiejętności w praktyce. Z powodu koronawirusa szkoły zostały zamknięte, ale my pracujemy dalej. Przechodzimy szybki kurs kreatywności i funkcjonowania w nowej nieznanej rzeczywistości. Kiedy wszyscy wrócą do szkoły to nastąpi weryfikacja samokształcenia naszych dzieci. To od Państwa, jako rodziców w dużej mierze zależeć będą efekty pracy domowej.Nauka w domu nie musi być trudna, jeśli zdobędziemy się na samodyscyplinę. Pamiętajmy, że największym bodźcem do nauki naszych dzieci jest motywacja.
Zwracam się z apelem, abyście motywowali dzieci do codziennej, systematycznej pracy pomimo chwilowego braku sprawdzenia i oceny zdobytej wiedzy. Samokształcenie i samodyscyplina, to nie są zdolności wrodzone. To od Państwa zależy, czy rozwiniecie w dzieciach te kompetencje.
Dlatego, Drodzy Rodzice, to na Was spoczywa odpowiedzialność za organizację domowej edukacji. Zwłaszcza młodsze dzieci dążą do natychmiastowej gratyfikacji swojej pracy i dopiero z wiekiem uczą się podejmowania wysiłku z odroczoną nagrodą. Oczywistym jest, że na początku edukacji domowej dziecko samo z siebie niechętnie i mało systematycznie będzie pracowało intelektualnie rezygnując z przyjemności. Dlatego najlepszym sposobem motywowania do podejmowania wysiłku będą pochwały rodzicielskie, zachęty oraz jasne i czytelne reguły postępowania.
Poniżej podaję kilka zasad, które warto wdrożyć w obecnej sytuacji, a następnie utrwalić ;
1. Określ jasne reguły dotyczące nauki. Ustal dokładny czas odrabiania zadań oraz czas na odpoczynek. Pamiętaj o wsparciu, pomocy i kontroli w tym obszarze
2. Aby dziecko miało motywację do nauki domowej warto określić jakie będą pozytywne konsekwencje stosowania reguł oraz co się stanie, gdy zasady będą złamane (należy przedstawić zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki ). Ważne jest, aby dziecko wiedziało czego może się spodziewać.
3. Zadbaj o egzekwowanie ustalonych zasad. Nic bowiem po zasadach, jeśli nie będą one konsekwentnie i stanowczo przestrzegane.
4. Pamiętaj, że każdy potrzebuje wsparcia. Motywuj dziecko pochwałą, nie tylko za osiągnięcia, które teraz trudno zweryfikować, lecz także za włożony trud.
5. Wpajając dzieciom samodyscyplinę pamiętaj o odpoczynku. Zadbaj, aby dziecko zachowało zdrowe proporcje między pracą a wypoczynkiem. Z uwagi na zaistniałą sytuację wypoczynek odbywa się głównie w domu, jednak można pozwolić sobie na spacer do lasu lub do parku z dala od skupisk ludzkich.
Drodzy Rodzice, ponieważ dzieci obecnie 90 % czasu spędzają w domu zwróćcie także uwagę na bezpieczeństwo w sieci.Internet stał się powszechnym narzędziem nie tylko pracy i nauki, lecz także miejscem wzmożonej aktywności emocjonalnie zaburzonych jednostek, które będą chciały wykorzystać zaistniałą sytuację do nawiązania niebezpiecznych relacji. Dlatego zwracam się z apelem o zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu. Podstawą uniknięcia niezdrowych i niebezpiecznych relacji w sieci jest rozmowa i wzmożona troska. Jest to czas na lepsze poznanie własnych dzieci, ich problemów, trosk i rozterek, które często w ferworze pracy i gonitwy są bagatelizowane lub nie zauważane. Wielu z Państwa obecnie przebywa wraz z dziećmi w domu, to dobra okazja na „odkurzenie” gier planszowych, wspólne gotowanie lub rozwijanie pasji.
Pozdrawiam serdecznie
pedagog szkolny
Elżbieta Michałek